Telefon
0086-632-5985228
Posta elektronike
china_b@fengerda.com
WhatsApp
0086-18663201128

FerroSilicon

Përshkrim i shkurtër:

Ferosilikoni është një lloj ferro-aliazhi që përbëhet nga prodhimi i reduktimit të silicës ose rërës me koks në prani të hekurit. Burimet tipike të hekurit janë skrap hekuri ose shkallë mulliri. Ferrosilikonët me përmbajtje silici deri në rreth 15% bëhen në furrat e shpërthimit të veshura me tulla zjarri acid.


Detaje të Produktit

Etiketat e produkteve

Madhësia:1-100 mm

Informacioni themelor

Markë Ndërkombëtare Ferrosilicon (GB2272-2009

Emri i markës

përbërje kimike

Si

Al

Ca

Mn

Cr

P

S

C

Diapazoni

FeSi90Al1.5

87.0—95.0

1.5 

1.5 

0.4

0.2

0,04

0,02

0.2

FeSi90Al3.0

87.0—95.0

3.0 

1.5 

0.4

0.2

0,04

0,02

0.2

FeSi75Al0.5-A

74.0—80.0

0,5 

1.0 

0.4

0,5

0,035

0,02

0,1

FeSi75Al0.5-B

72.0—80.0

0,5 

1.0 

0,5

0,5

0,04

0,02

0.2

FeSi75Al1.0-A

74.0—80.0

1.0 

1.0 

0.4

0.3

0,035

0,02

0,1

FeSi75Al1.0-B

72.0—80.0

1.0 

1.0 

0,5

0,5

0,04

0,02

0.2

FeSi75Al1.5-A

74.0—80.0

1.5 

1.0 

0.4

0.3

0,035

0,02

0,1

FeSi75Al1.5-B

72.0—80.0

1.5 

1.0 

0,5

0,5

0,04

0,02

0.2

FeSi75Al2.0-A

74.0—80.0

2.0 

1.0 

0.4

0.3

0,035

0,02

0,1

FeSi75Al2.0-B

72.0—80.0

2.0 

0,5

0,5

0,04

0,02

0.2

FeSi75-A

74.0—80.0

0.4

0.3

0,035

0,02

0,1

FeSi75-B

72.0—80.0

0,5

0,5

0,04

0,02

0.2

FeSi65

65.0—72.0

0.6

0,5

0,04

0,02

FeSi45

40.0—47.0

0.7

0,5

0,04

0,02

Ferosilikoni është një lloj ferro-aliazhi që përbëhet nga prodhimi i reduktimit të silicës ose rërës me koks në prani të hekurit. Burimet tipike të hekurit janë skrap hekuri ose shkallë mulliri. Ferrosilikonët me përmbajtje silici deri në rreth 15% bëhen në furrat e shpërthimit të veshura me tulla zjarri acid. Ferrosilikonet me përmbajtje më të lartë të silicit bëhen në furrat me hark elektrik. Formulimet e zakonshme në treg janë ferosiliconet me 60-75% silic. Pjesa e mbetur është hekur, me rreth 2% të përbërë nga elementë të tjerë si alumini dhe kalciumi. Një bollëk i silicës përdoret për të parandaluar formimin e karabit të silicit.

Aplikacion:

SSi deoksidues dhe agjent aliazhe në industrinë e prodhimit të çelikut

SSi agjent inokulant dhe sferoidizues në gize

SSi agjent zvogëlues në prodhimin e aliazheve

④Si agjent zhvendosës në shkrirjen e magnezit

⑤Në fusha të tjera të vendosjes, pluhuri i hekurit të silicit të bluar ose atomizues mund të përdoret si fazë e pezulluar.


  • E mëparshme:
  • Tjetra:

  • Shkruajeni mesazhin tuaj këtu dhe na e dërgoni